PREDAVANJE ŽIVETI DO KONCA

V ponedeljek, 23. januarja, se je Slovensko društvo hospic, območni odbor Gorenjska, predstavilo  članom Društva upokojencev Žirovnica. V ta namen je predsednica društva Renata J. Roban pripovedovala o življenju in umiranju, o zdravju in bolezni, veselju in žalosti, kajti vsa ta stanja in procesi se prepletajo in so sestavni del življenja.

Kot morda že veste,  prostovoljci in strokovni delavci Slovenskega društva hospic podpirajo in spremljajo bolnike v zadnjem obdobju življenja, njihove svojce in žalujoče, tako otroke kot odrasle.

Slovensko društvo hospic ni le ponujena dlan sočloveku v najtežjih trenutkih, je del svetovnega gibanja, ki odstira temne pajčolane strahu, ovite okrog umirajočih in smrti. S programom  detabuizacije ruši predsodke in približuje konec življenja človeku kot pot k sebi, drugim,  skupnosti in uči sprejemanja lastne smrtnosti pa tudi soočanja z odhodi nam  dragih. Društvo sestavljajo ljudje – prostovoljci in strokovni delavci,  ki zmorejo sočutje, toplino, srčnost, spoštovanje, človečnost  darovati bolnikom na njihovi najtežji, zadnji poti v življenju. To so ljudje, ki  opogumljajo družine na njihovih osamljenih poteh z umirajočim svojcem in kasneje pri žalovanju.

Otroci ne umirajo, so mi nekoč rekli, in ne žalujejo, a žal  ni vedno tako. Vsako leto društvo pripravi tridnevni tabor, poimenovan Za levjesrčne, namenjen otrokom in mladostnikom, da na izkustveni in strokovno voden način  izrazijo  svojo bolečino ob izgubi najdražjega svojca. Pomoč poiščejo skozi umetnost in na ta način opogumljajo srce in brišejo solze. Tudi otroci umirajo in tudi otroci žalujejo.  V društvu se trudimo poskrbeti za prezrte in pozabljene žalovalce tako na taboru kot v skupinah ali individualnih pogovorih.

Tud odraslim žalovalcem prostovoljci in strokovni delavci  društva nudijo oporo v mesecih žalovanja, tako da jih povabijo na razgovor,  v skupine za samopomoč žalujočih, v klub žalujočih ali na tabor za odrasle. Na ta način žalujoči prehodi del svoje težke poti ob čuječih in sočutnih spremljevalcih.

Hvala DU Žirovnica, da smo se lahko predstavili in povabili poslušalce, da nas poiščejo, če bo to potrebno.

Mira Stušek

predsednica OO Gorenjska

Gorenjska 25, Radovljica

Telefon: o41 416 421